ایمیل مارکتینگ یکی از مهم ترین ارکان هر کسب و کار آنلاین

4 از 5 (3 نظر)

بهبود ایمیل مارکتینگ از طریق گوگل آنالیتیکس

ایمیل مارکتینگ یکی از مهم ترین ارکان هر کسب و کار آنلاین باید باشد. با استفاده از ایمیل می توانید همیشه با کاربران و مخاطبان سایت خود در ارتباط باشید و تاثیر این ارتباط را در فروش خود می توانید ببینید. اما چگونه نتیجه ایمیل مارکتینگ خود را ببینیم و از کجا بدانیم روش ایمیل مارکتینگ ما درست است؟ جواب این سوال در گوگل آنالیتیکس نهفته است!

گوگل آنالیتیکس می تواند ترافیکی را که از طریق ایمیل ها به سمت سایت شما می آید را اندازه گیری کند. این ابزار یکی از مهم ترین و جذاب ترین ابزارها برای بهبود عملکرد ایمیل‌های شما هست. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور عملکرد ایمیل های خود را تحت نظر داشته باشید و آن را بهبود دهید.

Improve-email-marketing-through-Google-Analytics

 

از UTM تگ ها استفاده کنید

اگر می خواهید عملکرد ایمیل های خود را تحلیل کنید، گوگل آنالیتیکس باید به اطلاعات ایمیل های ارسالی شما دسترسی داشته باشد. درست است؟ اگر می خواهید بدانید که چه تعداد از کاربران از طریق ایمیل هایی مانند خبرنامه وارد سایت شما شده‌اند و یا اینکه بدانید آیا ایمیل ارسالی شما بازدهی داشته است یا نه، شما می توانید این کار را به راحتی با استفاده از اضافه کردن UTM  به لینک‌های ایمیل خود انجام دهید. به این کار پیگیری یا رهگیری کمپین می گویند. وقتی از این نوع تگ ها در لینک خود استفاده کنید ساختاری مشابه لینک زیر را خواهید داشت:

exampel.com/post/?utm_source=x&utm_medium=y&utm_campaign=z

اضافه کردن این تگ ها به لینک، هیچ گونه تغییری در صفحات سایت شما ایجاد نمی کند و فقط برای تحلیل آمار ورودی از طریق این لینک، در گوگل آنالیتیکس استفاده می شود. فقط کافیست آن تگ ها را به انتهای لینک مورد نظر خود اضافه کنید.

اضافه کردن این تگ ها به لینک، برای تحلیل و بهبود کسب و کار اینترنتی خود بسیار لازم است و باید آن را جدی بگیرید. شما با استفاده از این نوع لینک ها می توانید ورودی های خود از سایر بخش های اینترنت را نیز رهگیری کنید. این رهگیری سرانجام در گوگل آنالیتیکس انجام می شود. ابتدا به توضیح این تگ ها می پردازیم و سپس می گوییم که چگونه از طریق این تگ ها، آنالیز و بررسی خود را انجام دهید.

لیست زیر مهمترین تگ هایی هستند که باید در لینک خود استفاده کنید:

  • utm_medium
  • utm_source
  • utm_campaign

 

به عنوان مثال فرض می‌کنیم که شما یک کمپین تبلیغاتی می خواهید راه اندازی کنید و قرار است که ایمیل های زیادی را به مشتریان خود ارسال کنید. حال باید شما این تگ ها را در لینک های ایمیل خود استفاده کنید. در تگ utm_medium باید کلمه email درج شود. به هیچ وجه کلمه دیگری را در لینک های ایمیل خود در این تگ قرار ندهید. از طریق این کلمه است که گوگل آنالیتیکس رسانه لینک ورودی را کانال ایمیل حساب می کند. چرا که کانال های مختلفی می تواند به سایت شما ورودی بیاورند و ایمیل یکی از آنها می باشد.

سپس باید از utm_source استفاده کنید. در این تگ شما می توانید نام آن سیستم ایمیل مارکتینگ را استفاده کنید. اما در اینجا شما می‌توانید هر عبارت دیگری را قرار دهید.این تگ نشان دهنده این است که منبع این ورودی از کجا است. به عنوان مثال اگر شما از چندین سیستم ایمیل مارکتینگ استفاده می کنید، از طریق این تگ متوجه می شوید که این آمار برای کدام سیستم ایمیل مارکتینگ است. همچنین این تگ می‌تواند نشان دهنده نوع ایمیل شما نیز باشد. به عنوان مثال می توانید در این تگ عبارت newsletter را بنویسید تا بدانید که منبع این ورودی از ایمیل های خبرنامه است.

به عنوان مثال اگر شما بخواهید لینکی را در یک سایت قرار دهید و قرار نیست در ایمیل باشد، می توانید در این تگ نام آن سایت را بنویسید. به این صورت اگر کسی از طریق آن سایت وارد سایت شما شود، شما دقیقا آمار ورودی از طریق آن سایت را خواهید دانست. هنگامی که میخواهید تبلیغاتی را در سایت های دیگر بدهید، حتما از این تگ ها استفاده کنید تا بتوانید دقیقاً متوجه شوید که چه تعداد بازدید کننده از آن سایت وارد سایت شما شده اند و به این صورت بازدهی آن سایت برای خود را متوجه می شوید تا اگر بازدهی خوبی برای شما نداشته باشد دیگر در آن سایت تبلیغ ندهید و هزینه خود را جای بهتری صرف کنید.

با استفاده از تگ utm_campaign می توانید کمپین‌های مختلف خودتان را جداگانه در گوگل آنالیتیکس تحلیل کنید. به عنوان مثال شاید شما یک کمپین تبلیغاتی را اندازی کرده اید که از طریق ایمیل قرار است ارسال شود پس utm_medium آن email خواهد بود.  همچنین قرار است این ایمیل ها از طریق سیستم ایمیل مارکتینگ mailchimp ارسال شود پس utm_source آن mailchimp خواهد بود.  حال این کمپین یک کمپین ویژه نوروز است. پس می‌توان در utm_campaign عبارت norooz را نوشت. به این صورت به طور دقیق می توانید آمار ورودی خود را در کمپین های مختلف تحلیل و بررسی کنید و بدانید که کدام کمپین بازخورد بهتری داشته است تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید. پیدا کردن نقاط ضعف و قوت سایت کاری است که گوگل آنالیتیکس به طور کلی و به نحو احسنت انجام می دهد.

در نتیجه مهمترین چیزی که برای آنالیز عملکرد کمپین های خود نیاز دارید استفاده از لینکهای utm است. در ایمیل مارکتینگ نیز باید از این لینک ها استفاده کنید. برخی از سیستم های ایمیل مارکتینگ، به صورت خودکار این تگ ها را به لینک های ایمیل اضافه می کنند. می توانید از همین لینک های اتوماتیک نیز استفاده کنید. اما نکته ای که باید بدانید این است که حتماً در ایمیل های خود از لینک های utm  استفاده کنید تا بتوانید عملکرد خود را در ایمیل مارکتینگ بسنجید و کمپین‌های مختلف را مقایسه کنید تا نقاط ضعف و قوت خودتان را بشناسید تا روز به روز کسب و کار اینترنتی خود را بهبود دهید.

 

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید یا سوالی برایتان پیش آمده است ، با بخش پشتیبانی پارس گرین به شماره تلفن 02141757000 تماس بگیرید .

 

telephone

مشاوره-رایگان

کد BSC : -709516076271720241377155309-31688;