علت ۱۶۰ کاراکتری بودن پیامک‌

4 از 5 (40 نظر)

فلسفه ۱۶۰ کاراکتری بودن پیامک‌ها

شخصی که بیش از همه در راه افتادن SMS یا پیامک نقش داشت ، مردی آلمانی به نام فریدهلم هیلبرند بود . او که برای گروه GSM کار می‌کرد ، ایده ارسال پیام‌های متنی ۱۲۸ بایتی به وسیله شبکه تلفن همراه را داشت گر چه محدودیت پیام‌های متنی ارسالی قابل درک است اما ممکن است این سؤال برایتان پیش آمده باشد که چرا ۱۶۰ کاراکتر ؟ چرا ۱۴۰ یا ۲۰۰ کارکتر طول استاندارد پیامک‌ها در نظر گرفته نشد ؟

گفته می‌شود که در سال ۱۹۸۵ ، هیلبرند ، برای اینکه دریابد عملا در قالب چند کاراکتر می‌شود به صورت کوتاه یک مفهوم را منتقل کرد ، دست به یک آزمایش زد و با ماشین تحریر خود ، یاددداشت‌های فرضی را در قالب حروف و اعداد ، علایم نقطه‌گذاری و فاصله‌گذاری‌ها ، نوشت و دریافت که در بیشتر اوقات پیام‌های کوتاه ، زیر ۱۶۰ کاراکتر هستند . به علاوه او فهمید که مطالب نوشته در پشت کارت‌پستال‌ها و یا تلگراف‌ها غالبا زیر ۱۵۰ کاراکتر طول دارند . به همین علت زمانی که گروه GSM ‌در سال ۱۹۸۵ ، استاندارد SMS را تهیه می‌کرد ، همین ۱۶۰ کاراکتر را مبنا گرفت و بعدها همه گوشی‌های موبایل و خدمات‌دهندگان شبکه‌های موبایل همیت استاندارد را پذیرفتند گرچه این روزها می‌شود ، پیامک‌های بیشتر از ۱۶۰ کاراکتر را هم ارسال کرد البته نه با هزینه یک پیامک !

 

 

 

تعداد کاراکتر مجاز در هر پیامک لاتین :

پیامک اول (بخش اول) : 160 کاراکتر

پیامک دوم (بخش دوم) : 146 کاراکتر

پیامک سوم (بخش سوم) : 153 کاراکتر

از بخش سوم به بعد 153 کاراکتر می باشند

تعداد کاراکتر مجاز در هر پیامک فارسی:

پیامک اول (بخش اول) : 70 کاراکتر

پیامک دوم (بخش دوم) : 64 کاراکتر

پیامک سوم (بخش سوم) : 67 کاراکتر

از بخش سوم به بعد 67 کاراکتر می باشند

 

هرچه تعداد بخش بیشتر باشد هزینه ارسال اس ام اس نیز طبیعتا بیشتر خواهد بود ، مثلا هزینه ارسال پیامک دو بخشی دو برابر ارسال پیامک یک بخشی خواهد بود.

اگر پیامک هم حاوی حروف فارسی و هم لاتین باشد، اس ام اس شما فارسی محاسبه می شود و هزینه و تعداد کاراکتر مجاز آن فارسی محاسبه خواهد شد.

 

 

انواع ارسال پیامک:

  - از طریق موبایل

      ارسال از طریق موبایل توسط خود کاربر بود و دارای محدودیت های بسیاری از لحاظ تعداد پیامک ارسالی و ...

  - از طریق نرم افزرهای تحت وب

      ارسال از طریق نرم افزر تحت وب یا همان پنل پیامکی دارای امکانات فراوانی برای ارسال پیامک بدون محدودیت می باشد.

      سامانه پیامک پارس گرین یکی از پیشگامان این عرصه می باشد و شما می توانید با اموزش هایی که از طرف کارشناسان شرکت در اختیارتان قرار می گیرد به راحتی و با چند کلیک ارسال پیامک انبوه داشته باشید.

 

ارسال-پیامک-send-sms

 

مطالب مرتبط :

جهت ثبت نام و فعال سازی پنل پیامکی پارس گرین عدد 2000 را به سامانه10001391 پیامک کنید و یا از لینک زیر اقدام نمایید:

ثبت-نام-سامانه-پیامکی

کد BSC : -70951607625252021-1057526309-10416;