صدای بازاریابی

4.4 از 5 (5 نظر)

صدای بازاریابی و برندینگ

 

متأسفانه بسیار می بینیم، کسانی که به اقتضای حرفه خود، با سخن گفتن و بیان سروکار دارند کمتر به صدای خود و اقتضائات و امکانات و مختصات آن توجه می کنند. به همین دلیل گاهی سخن گفتن این اشخاص با نوعی اکراه همراه بوده، بر اندام های گفتاری شان اثر گذاشته، از استحکام حرکاتشان کاسته و عدم قطعیت را متبادر می نماید.

وقتی به عنوان بازاریاب و تبلیغاتچی و فروشنده بدانیم درصد بالایی از آدم ها، خاطرات خود را با صدا به یاد آورده و مرور می نمایند، به اهمیت و اثرگذاری این مقوله، بیش ازپیش پی می بریم و می دانیم برای ماندگاری در ذهن مشتریان، چه در تبلیغات و چه در برخوردهای رودررو، ابزاری بی نظیر در اختیار داریم به نام صدا. البته این ابزار و توان، بخصوص بین فعالان صنایع خدماتی بسیار مورد غفلت قرارگرفته، در توجه جدی و اساسی به پرورش صدا و بیان که از مهم ترین جنبه های کار آن هاست سستی کرده اند و اغلب قادر نیستند از صدای خود به نحو کارا و ماهرانه استفاده کنند. تا آنجا که گاهی به نظر می رسد زیر بار گفتار خود، دست وپا می زنند و تقلا کنان و نفس زنان، به هم آوردن سروته جملات مشغول اند؛ که این ضعف، اساسا به علت فقدان احساس کافی نسبت به محصول و عدم توجه به معنای آنچه می گویند می باشد.

برندینگ به همین آسانی که شما یک طرح نهایی خود را به درون تبلیغات بیاندازید نیست و اینکه برندنیگ محسوب نمی گردد .

شما بایستی در برندینگ صدا از ترکیب آهنگی مناسب و منظم و یک پارچه ای در جهت تولید کردن موسیقی آشنا در زمان اجرای کمپین خود استفاده کنید .

Sound-branding

صدای محیط

صدای محیط ویژگی است که حضور کمی از خود نشان می دهد اما می توان آن را به دلیل سخت بودن کنترلش بخشید . صداهایی از قبیل صدای خیابان ها صدای گریه نوزاد و … همگی جزئی از صدای محیط را شامل می شوند .

به عنوان مثال تصور کنید که شما مدیریت رستورانی را برعهده دارید که در آن خونگرمی و مهربانی مهمترین المان های  برندنیگ رستوران شما محسوب می شوند . به همین جهت عاقلانه است که صدای محیط را تا حد مینیموم پایین نگه داشت . در این خصوص می توان با استفاده از تکنیک حذف صداهای اضافی ، آهنگ محیط را در جهت بالا بردن حس صمیمیت و خصوصی در رستوران تقویت نمود .

کمپانی خودروسازی آئودی را می توان نمونه ای از برندها دانست که این موضوع را به طور جدی دنبال می کند . کمپانی آپودی به هر زحمتی که شده صدای تمامی مدل های موتورهای خودروی خود را که تولید کرده ضبط کرده . هنگامی که زمان تهیه تبلیغ فرا می رسد ، متخصصین صدای خود را دوره هم جمع کرده و آنها به راحتی موسیقی تبلیغ را با استفاده از آهنگ های خودروها تولید می کنند.

 ۹۰ % تبلیغات تلویزیونی دارای موسیقی هستند.

لوگو صدا

در جهت برنرنیگ صوتی شما به یک لوگوی صدا احتیاج دارید . لوگوی صدا تکه آهنگ خاصی از صدا می باشد که معمولاً در آخر تیزر تبلیغاتی پخش می شود که این تکه آهنگ معمولاً کمتر از ۵ ثانیه بوده و به خاطر سپردن آن بسیار آسان است .

صدا وسیله ای ست که فعالان بازاریابی با آن ارتباط برقرار می کنند. هرچند ظاهر این افراد و حرکات و لباس و ایماهای غیرارادی شان نیز خبر از شخصیت آن ها می دهد اما به وسیله صداست که، اندیشه ها و احساسات مشخص و دقیق خود را بیان کرده و مشتری را مجاب به خرید می نمایند. بسیاری از فروشندگان و بازاریابان و حتی مدیران، ضعف سخن گویی داشته، از ضایع شدن آهنگ صدای خود رنج برده،وجود الحان عاجزانه و صوت های نازک و شکسته بسته )برخی افراد سرعت اندیشیدنشان از سرعت سخن گفتنشان بیشتر است ازاین رو کلمه ها را شکسته ادا می کنند.( و حروف جویده و مظلومانه و حیله گرانه، از آن ها شخصیت هایی ضعیف تصویر کرده و ناتوان نشانشان می دهد. این افراد بجای سخن گفتن، ناله می کنند و از هرگونه یکپارچگی وجود به دورند و نمودی بی فروغ دارند. به عنوان مدیر و بازاریاب هر چه به بیان اندیشه ی خود میل کمتری داشته باشید، عضلات خود را به نحو ضعیف تری بکار می اندازید. باید دقت کرد هنگام سخن گفتن با مشتری همه ی منظور ذهنی به عمل فیزیکی تبدیل شود. البته بایستی مدنظر داشت که همانند بدن، بیان نیز باید تحت کنترل درآید و صدا تنها در رابطه با کاری که انجام می شود می تواند معنی یابد!

عوامل مؤثر در صدای بازاریاب

صدای فردی که به فعالیت در عرصه بازاریابی و فروش مشغول است پدیده ای پیچیده می باشد که چهار عامل زیر در آن نقش اصلی دارند. محیط: سخن گفتن و حرف زدن را ما در کودکی و طی فرایندی ناخودآگاه می آموزیم و حرف را به گونه ای آغاز می کنیم که در خانواده یا محیط پرورشمان رایج است. پس ادبیات اطرافیانمان در سبک و سیاق گفتاری ما نافذ بوده، اثرگذار است. گوش دادن: منظور از گوش دادن، دریافت و تشخیص اصوات است. برخی اصوات را دقیق تر می شنوند و تمایزات آن ها را بهتر تشخیص می دهند. اگر گوشی قوی داشته باشید می توانید گوناگونی بیشتری در یک صدا شنیده، تنوعات تلفظی را تشخیص داده و بر طیف وسیع تری از اصوات آگاهی یابید. درنتیجه بهتر میدانید با صدای خود چه کنید و در مواجهه با مشتری و هنگام فعالیت های بازاریابی و برندینگ چگونه عمل نمایید.

موسیقی

مانند کمپانی ایرانسل ، همراه اول

یک آهنگ انتظار مناسب می تواند در جهت آگهی برند ، به آرامش رساندن مشتریان عصبانی در پشت تلفن و همچنین فروش تلفنی کمک شایانی بکند . البته معمولاً ، آهنگ انتظار بیشتر برای بخش خدمات مشتری استفاده می شود ولی به هرمان می تواند در هر جایی که از طرف مشتری ارتباط برقرار می گردد مورد استفاده قرار گیرد .

۹۷ % از مدیران برند ها بر  این عقیده هستند که موسیقی برای برندنیگ آنها بسیار کاربردی بوده و نتیجه بخش است .

یکی از مهمترین المان هایی که بایستی هنگام مدیریت این ابراز در نظر گرفت ، فهمیدن و درک این مطلب است که چه سرعتی در این آهنگ استفاده شود . چرا که سرعت پخش موسیقی به راحتی  می تواند براحساس مشتری تأثیر بگذارد که در بیشتر موارد سرعت پایین بیشترین کاربرد را دارد .

هنگامی که قرار است برای تیزر تبلیغاتی ، موسیقی انتخاب شود ، این نکته بسیار اهمیت دارد که موسیقی با آنچه که برند شما است و آنچه که موضوع تیزر تبلیغاتی است مطابقت داشته باشد . به یاد داشته باشید که تناسب داشتن، مهمترین سلاح سری شما محسوب می گردد .

 


 

مطالب مرتبط:

- ارسال پیام صوتی گروهی

- ارسال پیام صوتی زماندار

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید یا سوالی برایتان پیش آمده است ، با بخش پشتیبانی پارس گرین به شماره تلفن 02141757000 تماس بگیرید .

 

telephone

مشاوره-رایگان

جهت استفاده از سامانه پیام صوتی عدد 2000 را به 10001391 پیامک کنید یا از لینک زیر اقدام نمایید.

ثبت-نام-پنل-پیامکی

کد BSC : -70951607623052024-1065003599-18008;