مزایا و معایت soap چیست

4 از 5 (3 نظر)

SOAP چیست؟ مزایا و معایت soap چیست؟

Simple Object Access Protocol یا SOAP یکی از پروتکل ها مبتنی بر XML است و آن را به منظور ارتباط با سرویس های مبتنی بر وب (وب سرویس) استفاده می نمایند.

What-are-the-benefits-and-benefits-of-soap

 

ویژگی SOAP چیست؟

یکی از ویژگی های این پروتکل Platform Independent بودن آن است. که اجرای کد به هیچ محیط برنامه نویسی وابسته نیست.
همان طور که اشاره شد بر پایه XML می باشد. همین ویژگی موجب می شود تا ارتباطات بر پایه متن بین ارسال کننده (server) و گیرنده (client) باشد.
SAOP در زمان استفاده از firewall مسدود نمی شود و در اجرایش خللی رخ نخواهد داد.
SOAP را می توان از پروتکل های قابل اطمینان به شمار آورد.
اطلاعات ارسالی ار در حجم مشخصی منتقل می نماید و باید حجم آن مشخص باشد.
ارتباطات بر پایه SOAP برای اطمینان و ایجاد اعتماد از تعداد زیادی استاندارد استفاده می نمایند و به صورت ثابت نمی توان استاندارد خاصی را نام برد.

 

معایب SOAP چیست؟

همانطور که اولین حرف از حروف تشکیل دهنده ‏SOAP حرف S و اول کلمه Simple است و باعث شده تا در این سیستم سادگی مقدم بر هرچیز باشد. برای همین در SOAP بسیاری از کاستی ‏ها دیده می‌‏شود، که یکی از مهمترین آنها امنیت و قابلیت اعتماد پایین است. البته لازم به ذکر است که همین کاستی باعث شده است که تولیدکنندگان نرم‏ افزار به این فکر بیفتند تا SOAP را توسعه دهند و استانداردهای جدیدتری با امکانات بیشتری تولید کنند.

 

کاربرد soap

استفاده از وب سرویس در هیچ برنامه و ابزاری برای طراح محدودیت ایجاد نمی کند، به این معنی که هر برنامه نویس کامپیوتری، با هر زبان برنامه نویسی می‌تواند از وب سرویس soap استفاده نماید.

شایان ذکر است که بسیاری از نرم افزار های آماده در بازار نیز اتصال به وب سرویس را در خود از ابتدا تعبیه کرده اند، برای این مورد میتوان به نرم افزار های مالی مانند هلو برای ارسال پیامک از طریق حسابداری هلو یا نرم افزار آموزشگاهی مانند تایس اشاره کرد که در آن بخشی در نظر گرفته شده است که تنها کاربر کافیست مقادیرURL وب سرویس REST را در آن جایگزین نماید تا برنامه به سامانه پیام کوتاه متصل گردد.

واضح است که برخی از موارد و ویژگی های SOAP در ارتباط وب سرویس می تواند نقطه ضعف و یا معایب این پروتکل باشد.

 

 

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید یا سوالی برایتان پیش آمده است ، با بخش پشتیبانی پارس گرین به شماره تلفن 02141757000 تماس بگیرید .

 

telephone

مشاوره-رایگان

کد BSC : -70951607624352024-923225267-31964;