OTP - رمز یکبار مصرف چیست

4.4 از 5 (5 نظر)

OTP یا رمز یکبار مصرف چیست؟

OTP یا رمز یکبار مصرف موضوعی است که امروزه بسیاری از نهاد ها ، بانک ها و سازمان ها به عنوان عامل امنیت شناخته شده است و استفاده می گردد.

رمز یکبار مصرف به عنوان جایگزینی برای لو رفتن رمزهای ثابت به وجود آمد. رمزهای ثابت، که در اغلب مواقع قابل حدس بودند و به صورت اتوماتیک و پیش فرض در سایت ها ذخیره می شدند، احتمال خطر و سوء استفاده بالاتری را داشتند. همانطور که می دانید اکثر سایت ها به درگاه پرداخت بانکی متصل اند و در این موارد این خطر در سامانه هایی که اطلاعات بانکی را نیز به همراه داشتند، امنیت را تهدید می کرد و ریسک لو رفتن اطلاعات بانکی نیز بسیار بالا بود.

ONE TIME PASSWORD - OTP ، در ابتدا به عنوان یک رمز برای سامانه های بانکی و سپس به عنوان یکی از راه ها برای تایید شماره موبایل کاربران مطرح گردید.

همچنین به روز رسانی اطلاعات برای جمع آوری شماره موبایل کاربران و خریداران توسط فروشگاه های آنلاین برای اطمینان و صحت خرید، از کارکرد های  رمز یکبار مصرف به شمار می رود.

رمز یکبار مصرف تنها برای یکبار ورود به سیستم اعتبار دارد و پس از آن دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

otp-verification-ارسال-رمز-یکبار-مصرف

رمز یکبار مصرف به چند راه ایجاد شده و در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت :

  •  - ارسال از طریق پیامک
  •  - تولید و نمایش کد در همان صفحه ورود
  •  - استفاده از دستگاه های سخت افزاری مجزا
  •  

از بین راه های تولید و نشر رمز یکبار مصرف، ارسال پیامک به عنوان یکی از راه های متداول و پر کاربرد OTP شناخته شده است.

 


مطالب مرتبط:

 

لطفا برای بهره مندی از امکانات سامانه و دریافت راهنمایی های بیشتر به وسیله لینک زیر یا ارسال عدد 2000 به 10001391 در سامانه جامع پارس گرین ثبت نام نمایید.

ثبت-نام

کد BSC : -709516076162420241450396966-16604;