معرفی و دانلود nusoap php | nusoap چیست | مقایسه soap vs nusoap

3.31 از 5 (13 نظر)

تعریف و تفاوت SOAP با NUSOAP و دانلود کتابخانه NUSOAP

در این مطلب قصد داریم در مورد معرفی و دانلود NUSOAP PHP | NUSOAP چیست | مقایسه SOAP VS NUSOAP توضیح دهیم.

وب سرویس چیست

وب سرویس ها برنامه (قطعه کد) هایی هستند که تحت وب قابل دسترسی اند و از طریق پروتکل های استانداردی مانند Http به انتقال و مبادله دیتا با سایر برنامه های کاربردی می پردازند.  داده هایی که توسط وب سرویس ها مبادله می شوند، به صورت XML هستند. اساس کار وب سرویس (Web Service) ها بر پایه دریافت و تولید پیغام بنیان گذاری شده است. بدین معنی که آنها منتظر می مانند که کلاینت ها به آنها وصل شده و بنا به درخواست کلاینت ها به آن ها پاسخ می دهند .

WebService_pic

SOAP چیست

SOAP مخفف کلمات Simple Object Access Protocol است که از ورژن ۱٫۲ به بعد این پروتکل به اختصار SOAP نامیده می شود. SOAP به شما اجاز می دهد تا نرم افزار های سازگار ایجاد کنید و دیگران از مزایای نرم افزار شما روی شبکه بهره مند شوند. SOAP قوانینی را برای ارسال و دریافت RPC (مخفف کلمات Remote Procedure Call) مانند: ساختار درخواست و پاسخ را تعریف می کند بنابراین SOAP محدود به نوعی سیستم عامل مشخص یا زبان برنامه نویسی مشخصی نیست، آنچه که مهم است این است که هر کسی می تواند پیام های SOAP را در زبان مورد استفاده خودش تدوین یا تجزیه کند.

Soap_pic

NUSOAP چیست

NUSOAP کتابخانه ای از توابع است که برای استفاده در زبان PHP آماده گردیده. در زمان هایی که توسعه دهنده بر اساس شرایط خاص نمیتواند از روش SOAP استفاده کند میتواند از این روش استفاده کند . یکی از این شرایط به عنوان مثال زمانی است که مجبور هستید از PHP در نسخه های کمتر از 4 استفاده کنید و همچنین از دیگر امکانات آن سهولت در کد نویسی هست که به دلیل داشتن توابع آماده میتوان از این کدها جهت تسریع کار استفاده کرد

NUSOAP_pic

 

دانلود و نصب کتابخانه NuSoap

آخرین ورژن کتابخانه Nusoap را و همچنین فایل کتابخانه ای که در نمونه کد ها موجود است را میتوانید از لینک زیر دریافت کنید  این کتابخانه شامل یکسری فایل های PHP در فولدر lib می باشد که باید در محل پروژه شما کپی شود در زیر فایل های موجود در کتابخانه  Nusoap را می بینید.
 

NUSOAP Folder


پس از انتقال کتابخانه nusoap به محل پروژه باید تابع Soap clinet را به Nusoap تغییر دهیم یعنی آنجایی که یک کلاس soap ایجاد می شود new SoapClient را به new nusoap_client تغییر دهیم به مثال زیر توجه کنید و کد خط دوم را جایگزین کد خط اول در وب سایت خود کنید.

NUSOAP Code

 


چه زمانی باید از NUSOAP استفاده کرد

اگر شما طراح وب باشید حتما در سرویس های پیامک و یا سرویس های پرداخت آنلاین با SOAP یا NUSOAP برخورد کرده اید. فرض کنید که شما میخواهید از یک وب سرویس پیامک استفاده کنید زمانی که این سرویس را در سایت خود اجرا می کنید ناگهان با خطای Not Found Soal Client function برخورد می کنید.این بدان معنا است که soap Client در هاست شما فعال نیست و شما باید از مسئول سرور بخواهید که soap را برایتان نصب کند.اما اگر به هر دلیل این امکان فراهم نبود که soap clinet در هاست شما فعال باشد شما باید بدنبال جایگزینی برای این امر باشید و این چیزی نیست جز کتابخانه NuSoap – SOAP Toolkit for PHP.

when_nusoap

تفاوت NuSoap و SOAP :

هر دو کتابخانه ای برای ارسال و دریافت داده بین کلاینت و سرور بر طبق استاندارد خاص و پروتکل SOAP است . NuSoap یک کتابخانه مجزا است که باید در پروژه های خود بارگذاری کنید اما کتابخانه soap همانند دیگر کتابخانه ها مثل curl ,domdocument بصورت extention در بسته نصبی php وجود دارند و نیازی به دانلود و اضافه کردن آن بطور جداگانه نیست

Soap_Nosoap

nusoap-php

مطالب مرتبط:

 

کد BSC : -70951607627252021-538887274-11480;